wiadomość miesiąca 

Budżet domowy w Polsce

Często mówi się o naszym narodzie, jako o ludziach bardzo przedsiębiorczych i oszczędnych, takie słowa można usłyszeć najczęściej na zachodzie ze względu na niskie zarobki w naszym kraju w zestawieniu z innymi państwami Europy. Stwierdzenie że Polacy dobrze gospodarują swoimi środkami nie jest bez zasadne, jednak nasz naród ma również bardzo wiele cech które nie zaliczają się do godnych naśladowania. Cechą która wytworzyła się w nas zaraz po upadku systemu socjalistycznego w naszym kraju, była wielka chęć posiadania rzeczy które wcześniej były niedostępne dla nas.

Mimo że chęci były wielkie pensja przeciętnego Polaka na początku lat 90 tych nie była w stanie zaspokoić naszych potrzeb, dlatego też część ludzi zaciągała pożyczki na zakup swoich „marzeń”. Zaprezentowane powyżej podejście do życia nazywa się konsumpcjonizmem, jednak w bardzo niezdrowym wydaniu które oparte było na zwiększaniu swoich zobowiązań. Część ludzi którzy wtedy zaciągnęli zbyt dużą liczbę pożyczek do dziś je spłaca konsolidując je, albo spłacając jedną poprzez zaciągnięcie kolejnej. W tym samym czasie na zachodzie, ludzie przywykli do tych dóbr dlatego też nie było aż tak bardzo niezdrowej sytuacji. Polacy z biegiem lat, oraz uczeniem się tego jak wygląda na prawdę wolny rynek przywykli i obecnie sytuacja z zaciąganiem niepotrzebnych zobowiązań nie wygląda tak źle. Mimo wszystko jako naród nie jesteśmy na chwilę obecną za bardzo oszczędni, a można to wywnioskować po badaniach przeprowadzonych w 2013 przez OECD ( ang. Organization fot Economic Co-operation and Development ), z których jasno wynika że nasz kraj zajmuje ostatnie miejsce z pośród badanych 15 państw Europejskich. W badaniu za czynnik oszczędności zastosowano różnicę między dochodami, a wydatkami w roku 2013, gdzie liderem jest Francja z wynikiem 15,6 % oszczędności, a na końcu uplasuje się Polska z wynikiem 0,53 %. Wynik w przypadku tego badania jest o tyle zły że przed ostatnie miejsce w tabeli zajmują Włochy, które posiadają swój wskaźnik na poziomie 4,93 % co jest dramatycznym skokiem dla nas.

Czy problem leży do końca w nas?

Sytuacja w której znajdują się w chwili obecnej Polacy w związku ze swoimi finansami domowymi, nie wynika do końca z naszej strony, chociaż też nie jesteśmy bez winy. Pozostałe kraje europejskie należące do przysłowiowego „zachodu” posiadają znacznie lepszą sytuację w budżetach domowych swoich obywateli, jednak kiedy zagłębimy się w zarobki przeciętnego Polaka, do statystycznego Niemca zauważymy kilka zależności które rzucą się w oczy. Zarobki przeciętnego Niemca pozwalają mu zakupić o kilkadziesiąt procent więcej artykułów do domu, benzyny, biletów do kina/teatru, oraz innych produktów do życia niż przeciętnego Polaka. Sytuacja z którą mamy w tym momencie do czynienia dotyczy w dużej mierze wysokości zarobków i cen które są w danym kraju, nie do końca zaś realnego podejścia do finansów. Problem dotyczy głównie osób zarabiający najniższą krajową ponieważ osoby, posiadające tzw. średnią krajową często nie mają najmniejszego problemu z oszczędzaniem. Część osób na pewno będzie zdania że z każdej kwoty można coś oszczędzić dostosowując swoje wydatki do pensji jaką posiadamy, jednak nie można winić osób które chcą mieć chociaż namiastkę lepszego życia za cenę marnych oszczędności.

W jaki sposób polepszyć sytuację oszczędności gospodarstw domowych?

Zrozumiałą rzeczą jest fakt że Polacy nie posiadają obecnie rynku pracownika, przez co większość osób zatrudniających się nie umie negocjować stawek z pracodawca, i często kończą z najniższą krajową. Jeżeli chcemy aby sytuacja naszych finansów uległa polepszeniu powinniśmy stale być uświadamiani ile jest warta nasza praca, w przeciwnym wypadku sytuacja nigdy nie ulegnie poprawie.

Zmiana sposobu myślenia ludzi w Polsce jest procesem długofalowym, przez co prawie na pewno nie będzie w niedalekiej przyszłości wielkiego skoku wypłat dla pracowników, jednak nie jest to jedyny sposób na polepszenie swojej sytuacji finansowej. Osoby nie odnajdujące się w finansach domowych, które dopiero dorosłe życie rozpoczynają powinni skorzystać z doradcy finansowego, który pomoże im ustalić swoje wydatki i zobowiązania, a następnie znaleźć złoty środek. Pomoc wszelakiego rodzaju doradców finansowych często jest darmowa, i nie zajmuje nam dużo czasu mimo wszystko kluczem do sukcesu jest nasza wytrwałość w oszczędzaniu.

Słowo na koniec. 

Polacy jako naród są bardzo cenieni za to że pracują za niższe stawki niż w pozostałych krajach Europy i mimo wzrostu cen dają sobie radę, jednak taka sytuacja jest dla nas bardzo upokarzająca biorąc pod uwagę fakt jak przy podobnych cenach żywności mogą żyć nasi zachodni sąsiedzi. Zmiana takiej sytuacji wymaga od nas wymagania od pracodawcy wyższych stawek, oraz nie wiązania się z firmą na długie lata, a zmiana jej jeżeli inna firma da nam lepsze warunki zatrudnienia. Dzięki takim działaniom kiedyś będziemy posiadali równie dobry standard życia co inne kraje zachodniej Europy.

Related posts

Leave a Comment