ciekawostki 

Dlaczego gry komputerowe są tak popularne?

Popularność gier komputerowych nie podlega żadnej dyskusji. Ogromny rynek, skupiający wiele społeczności zorientowanych na danej produkcji. Jakie są źródła popularności elektronicznej rozrywki?

Rynek gier komputerowych od początku swojego istnienia – poza kilkuletnimi wyjątkami – dynamicznie się rozwija. Każdego roku tworzonych jest wiele mniej i bardziej zaawansowanych produkcji, które wychodzą spod szyldu ogromnych studiów deweloperskich, gdzie może pracować nawet kilkuset specjalistów: programistów, grafików, quest designerów i wielu innych. Z drugiej jednak strony wiele tytułów, które osiągnęły sukces na skalę światową, wyprodukowanych zostało przez niewielkie, zaledwie kilkuosobowe, studia. Od czego więc zależy sukces gry? Dlaczego niektóre produkcje mogą pochwalić się olbrzymią popularnością, a inne już z góry skazane są na porażkę?

Grywalność

Grywalność jest pojęciem nie tyle tajemniczym, co bardzo trudnym do jednoznacznego zdefiniowania. Można by rzec, że istnieje tyle gustów i preferencji, co graczy – każdy ma przecież swój, a grywalność w dużym stopniu zależy od trafienia właśnie w gusta graczy. Dochodzi do tego wysoki poziom satysfakcji płynący wprost z rozgrywki – w przypadku starszych gier jest to niezwykle łatwo zauważalne. Nawet jeśli mechanika gry wydaje nam się bardzo toporna, szczególnie jeśli porównamy tytuł sprzed 10 lat z najnowszymi produkcjami, to i tak rozgrywka może dać nam wiele satysfakcji i przyjemności.

Jest to niezwykle trudne do osiągnięcia i przed takimi zadaniami stoją dzisiejsi twórcy gier komputerowych. Nie da się ukryć, że znacznie większe możliwości technologiczne są w stanie nieco ułatwić to zadanie – z dzisiejszego rynku gier biją jednak przykłady tytułów, których budżet oscylował nawet wokół kilku milionów, a grywalność w dalszym ciągu pozostawiała wiele do życzenia.

Zaoszczędź swój czasu dzięki systemowi obsługującemu rezerwacje online – zobacz więcej

Popularność gier komputerowych

Dzisiaj gry komputerowe należą już do – jak można to ująć – kanonu rozrywki i są domeną osób raczej młodszych. Nie oznacza to jednak, że w bardzo obszernym społeczeństwie graczy nie moglibyśmy znaleźć starszych osób. Tym, na co należy zwrócić uwagę, jest definicja gracza. Bo przecież istnieje niezliczenie wiele gier mobilnych, przeglądarkowych, gier w mediach społecznościowych – wszystkie osoby, które zagrywają się w produkcje z takich gatunków, również możemy określić mianem graczy.

Popularność gier komputerowych ma więc bardzo wiele źródeł – jest bezpośrednim wynikiem specyfiki elektronicznej rozrywki, ponieważ śmiało możemy rzec, że znajduje ona wielu odbiorców. Duża liczba gatunków oraz produkowanych gier w skali rocznej przyczynia się do wzrostu popularności. Nie zapomnijmy dodatkowo o e-sporcie, który również zrzesza wielu graczy w rywalizacji między sobą.

Można zatem śmiało przypuszczać, że jeszcze przez bardzo długi czas gry komputerowe będą cieszyć się dużą – o ile nie większą – popularnością. Tym, co zmieni się na przestrzeni najbliższych lat, będzie jedynie forma grania – największą popularność zyskają jeszcze produkcje przeznaczone na urządzenia obsługujące technologię wirtualnej rzeczywistości.

Related posts