technologia 

Jak rysuje się przyszłość pracy?

W debatach naukowych wielokrotnie słychać dowody oznaczające pewnego typu troski o przyszłe losy zawodów na świecie. O ile w dzisiejszych czasach to może nie być jeszcze kłopotem, o tyle za kilkadziesiąt lat maszyny funkcjonujące według zaprogramowania mogłyby okazać się o wiele bardziej wartościowymi pracownikami niż inne osoby. W jaki sposób w odniesieniu do tego kreuje się przyszło los dla ludzi?

Już mówi się, iż w nieoddalonej przyszłości zaniknie nawet kilkaset profesji. Praca wykonywana przez zatrudnione osoby zostanie zastąpiona pracą maszyn. Największe zagrożenie obejmuje na pewno te profesje, które nie wymagają wyższych umiejętności. Ludzie zarządzający przedsiębiorstwami, opierającymi się na fizycznej pracy swoich pracowników, stopniowo wprowadzają do generalnego funkcjonowania maszyny. Trzeba położyć nacisk na to, dlaczego to podejście jest tak opłacalne dla firm.

Wydaje się, że wykorzystywanie robotów w swojej pracy jest niezwykle kosztowne. To prawdziwy argument, acz trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż inwestycja ta może w szybki sposób zwrócić się, jako że wydajności maszyny nie da się porównywać z wydajnością człowieka. Robot nie musi mieć wolnych dni, także nie przechodzi chorób, pracuje z taką samą produktywnością przez 24h. To rzecz jasna z takich przyczyn praca roboty może być niebezpieczeńśtwem dla ludzi w takim znaczeniu, że ci nie zdołaliby znaleźć pracy.

Ostatnio głośno dyskutowano o propozycji opodatkowania maszyn, dlatego że mogłoby w pewien sposób spowolnić kradzież pracy robotów. Ma to swych popleczników a także oponentów, ale pokazuje jeden niebagatelny aspekt – maszyny będą w coraz większy sposób wykorzystywane w różnego typu pracy i przez menedżerów pracujących np. w przemyśle.

Warto zaznaczyć, iż kadra pracownicza nie będzie podmieniona przez maszyny całkiem. Przez cały czas będzie poszukiwana doświadczona osoba do ich obsługi oraz kontrolowania, w takim razie nie jest tak, że zanikną profesje w ogóle. Zwraca się uwagę również, iż w nieoddalonej przyszłości ludziom w zupełności wystarczy czterogodzinny dzień pracy, bo zdecydowana większość działań wykonywana będzie przez nowoczesne technologicznie maszyny.

Related posts

Leave a Comment