dom 

Jak wybrać kominek?

Wybór kominka to wyzwanie, ponieważ wymaga zgromadzenia wiedzy na temat poszczególnych produktów i zastanowienia nad własnymi potrzebami. Decyzję o konkretnym zakupie należy podejmować racjonalnie, ponieważ nietrafione kominki to strata pieniędzy, w najlepszym razie dekoracja. Jeżeli jednak ich model uda się dopasować do indywidualnych wymagań, wówczas poza walorem estetycznym zyska się także funkcjonalny dodatek do domowego wyposażenia.

Częstotliwość użytkowania

Jeżeli kominek ma być istotnym elementem ogrzewania nieruchomości, wówczas warto stawiać na modele z płaszczem wodnym. Od niedawna jest to bardzo modne rozwiązanie, chętnie wybierane przez inwestorów. Z drugiej jednak strony, osoby chcące delektować się przyjemnym ciepłem powinny rozważyć kominki zasilane elektrycznie. Nie wymagają czyszczenia, a ich obsługa jest bardzo prosta. Architekci wnętrz podkreślają, że we współczesnych domach królują przede wszystkim praktyczne elementy wyposażenia. A zatem kominki otwarte postrzega się raczej jako dekorację i korzysta z nich sporadycznie. Nie są raczej wykorzystywane jako główne źródło ciepła. Wymagają bowiem regularnego czyszczenia, a także sprawdzania komina.

Walory estetyczne

Jak już wspomniano, za najbardziej stylowe postrzega się kominki z otwartym paleniskiem. Pasują one jednak do wnętrz klasycznie urządzonych, kojarzonych z dawnymi czasami. W pomieszczeniach nowoczesnych, na ogół surowych oraz hołdujących zasadom  minimalistycznym, pod względem estetyki o wiele lepiej odnajdują się modele elektryczne oraz te z wkładem kominkowym. Takie kominki przyjmują bardzo różne formy, często jednak mają prosty charakter i są pozbawione ozdobników.

SzalonyMax.pl – sklep z kominkami, piecami, meblami warsztatowymi i wieloma innymi – sprawdź!

http://www.szalonymax.pl/

Kominek w pełni funkcjonalny

O wyborze konkretnego kominka powinny decydować zawsze indywidualne względy, głównie gotowość domowników do podjęcia się kolejnych obowiązków domowych. Jeżeli komuś nie przeszkadza regularne usuwanie popiołu z paleniska, dbanie o zapas drewna oraz dokładanie do kominka, wówczas może śmiało wybierać pomiędzy modelami otwartymi oraz tymi wyposażonymi we wkłady. W ofercie niektórych producentów znaleźć można nawet kominki mieszane, których drzwiczki w zależności od potrzeb zamyka się lub chowa. Decydując się na korzystanie z otwartego paleniska, trzeba jednak mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa. Temu ostatniemu służy natomiast obudowanie otoczenia kominka materiałami odpornymi nie tylko na wpływ wysokich temperatur, ale także ewentualne strzelanie iskier. Kominków otwartych raczej nie zostawia się bez nadzoru dorosłych domowników. Choć w przeszłości odpowiadały one za ogrzewaniem domów, to paradoksalnie dają niewiele ciepła. Dlatego szukając czegoś wydajniejszego, lepiej zwrócić uwagę na kominki współpracujące z systemem ogrzewania centralnego.

Podsumowując wybór kominka, trudno wskazać jednoznacznie ten najlepszy. Wiele zależy bowiem od oczekiwań, potrzeb i możliwości konsumenta. Warto też pamiętać, że w mieszkaniu czy już wybudowanym domu na ogół jedyną możliwością są kominki elektryczne.

 

Related posts