biznes 

Jak zainwestować w nieruchomości i mieć z tego realne zyski?

Przy obecnych oprocentowaniach lokat bankowych wiele osób zastanawia się nad innym, pewnym sposobem inwestycji wolnych środków, które na pewno dadzą zysk. Niestety nie można powiedzieć, że fundusze inwestycyjne czy gra na giełdzie są stu procentowo pewne.

Dlatego kolejną alternatywą stała się inwestycja w nieruchomości. Można to zrobić na wiele sposobów. Najpowszechniejszy jest zakup condo apartamentu, który jest wynajmowany turystom, a właściciel ma z tego kilka-kilkanaście procent zwrotu w ciągu roku. Ale jeszcze lepszą i równie powszechną ideą jest zakup nieruchomości na własność i samodzielny jej wynajem.

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Po pierwsze zawsze trzeba mieć kapitał początkowy. Może to być kwota pieniężna, ale równie dobrze może to być odziedziczone mieszkanie. Oczywiście banki udzielają też kredytów inwestycyjnych na zakup i remont nieruchomości, którą potem dla zysku będziemy chcieli wynająć. Jednak tutaj trzeba cechować się zdolnością kredytową i dobrą historią w BIK. Dlatego też już na samym początku trzeba oszacować ile możemy wydać na nieruchomość czy to ze środków własnych czy też z kredytu udzielonego przez bank.

Jeżeli potrzebujesz pożyczki pod zastaw nieruchomości, wejdź na stronę Konsorcjum Finansowego

Po drugie trzeba wybrać najlepszą z możliwych nieruchomość. Chyba, że dysponujemy już mieszkaniem, domem, lokalem usługowym. Jeżeli jednak chcemy kupić nieruchomość trzeba zastanowić się nad lokalizacją oraz grupą docelową osób, które ewentualnie by wynajmowały nieruchomość. Można to zrobić między innymi przeglądając oferty wynajmu nieruchomości na portalach ogłoszeniowych. Wtedy można zobaczyć w jakich lokalizacjach jest najwięcej ofert oraz w jakich cenach wynajmowane są nieruchomości. Inaczej sprawa się ma z aparthotelami. Tutaj wystarczy sprawdzić popularność kurortu oraz znaleźć ofertę z najwyższą gwarantowaną stopą zwrotu przy jak najniższej cenie za nieruchomość.

Jak policzyć czy to się opłaca?

Warto zrobić biznes plan i policzyć opłacalność. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Można wziąć pod uwagę 2-3 nieruchomości, które wydają nam się najlepsze i policzyć roczną stopę zwrotu z inwestycji dla każdej z nich. Albo też policzyć stopę zwrotu dla mieszkania kupionego na kredyt i dla mieszkania kupionego za oszczędności.

Ogólny wzór to: roczna stopa zwrotu z inwestycji = roczny dochód netto/wartość nieruchomości

Można to policzyć na przykładzie mieszkania kupionego w centrum dużego miasta za 300 000 złotych. Ustaliłeś czynsz na kwotę 2000 zł miesięcznie, a koszty które ty jako właściciel mieszkania ponosisz (np. ubezpieczenie) to 500 złotych miesięcznie. Rok ma 12 miesięcy. Zatem po podstawieniu do wzoru uzyskasz: ((2000-500)x12)/300000=6. Wynik podaje się w procentach, więc twoja stopa zwrotu wyniesie 6% rocznie. Oznacza to, że dopiero po 16,5 roku zwróci ci się zakup tego mieszkania na wynajem.

Im wyższa stopa zwrotu, tym mniejszy czas potrzebny na zwrócenie się kosztu zakupu. Ale trzeba wziąć też pod uwagę miesięczny dochód z wynajmu takiej nieruchomości. Dla wielu osób będzie to ważniejsze niż ilość czasu przez jaką mieszkanie będzie się zwracać.

Related posts