technologia 

Jakich błędów unikać podczas instalacji kolektorów słonecznych?

Niewłaściwa instalacja kolektorów słonecznych może być przyczyną niskiej wydajności oraz sprawności tych urządzeń. Jakich błędów unikać? O czym należy pamiętać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Kolektory słoneczne to urządzenia dzięki którym możliwe jest uzyskiwanie energii cieplnej z pobieranych promieni słonecznych. Takie rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników. Produkcja tego rodzaju urządzeń szybko się rozwija oraz ulepsza, dlatego na rynku dostępnych jest wiele ofert, z których możemy skorzystać w każdej chwili. Zanim jednak przejdziemy do zakupu oraz instalacji kolektorów słonecznych powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej o sposobie ich działania oraz warunkach, które powinny być spełnione, by kolektory działały sprawnie i wydajnie.

Niestety podczas instalacji kolektorów słonecznych często dochodzi do błędów, które mogą wpływać na sposób działania urządzeń oraz zmniejszać moc wytwarzanej energii. Aby kolektory słoneczne stanowiły opłacalną inwestycję musimy zadbać o ich odpowiedni wybór oraz montaż. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które mogą mieć na to istotny wpływ. Najlepiej skorzystać z pomocy osób, które zajmują się instalacją tego typu urządzeń.

Jakich błędów unikać?

Zanim zdecydujemy się na instalacje kolektorów słonecznych powinniśmy dokładnie sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne, co pozwoli nam ustalić ile kolektorów będzie potrzebne i jaki rodzaj najlepiej wybrać. Należy dokładnie zapoznać się z informacjami na temat energii, która zostaje przetwarzana przez kolektory. Często okazuje się, że klient błędnie określa zapotrzebowanie energetyczne. Zbyt mała ilość kolektorów okazuje się niewystarczająca do uzyskiwania prawidłowych wyników. Należy pamiętać, że im większe zużycie energii cieplnej, tym więcej kolektorów słonecznych będzie potrzebnych.

Kolejnym błędem, który może wpływać na nieprawidłowe działanie kolektorów jest niewłaściwe ich rozmieszczenie na połaci dachu. Przede wszystkim musimy dowiedzieć się jaka powierzchnia jest konieczna, by umieścić wystarczającą liczbę kolektorów. Należy pamiętać, że kolektory powinny znajdować się w odpowiedniej odległości. Czasami konieczne jest umieszczenie ich w innym miejscu niż dach.

Musimy również pamiętać, że wydajność kolektorów uzależniona jest od odpowiedniej lokalizacji. Należy zadbać o odpowiedni kąt nachylenia oraz kierunek. Miejsce, w którym znajdą się kolektory nie może być zacienione – dlatego najczęściej umieszczane są na dachu. Najlepiej jeśli będą skierowane w stronę południową pod kątem trzydziestu stopni. To gwarantuje, że wydajność kolektorów słonecznych będzie jak najwyższa.

Niewłaściwa praca kolektorów słonecznych może być związana z nieprawidłową instalacją przewodów czy materiałów, które nie są odporne na wysokie temperatury. Może się również okazać, że przewody solarne posiadają zbyt dużą lub małą średnicę, a to utrudnia przepływ energii cieplnej.

Fotowoltaika Bydgoszcz dostępna jest na stronie 4oze.pl – dowiedz się więcej i poznaj szczegółowa ofertę.

 

 

Related posts