budownictwo 

Jakie są zalety mieszkania z rynku pierwotnego

Planując zakup mieszkania musimy stanąć  przed wieloma wyborami. Jedno z podstawowych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać to, czy kupimy nieruchomość od dewelopera, z rynku pierwotnego, czy może raczej mieszkanie w starym budownictwie, z rynku wtórnego.

Rynek mieszkaniowy rozwija się dynamicznie, w większych i mniejszych miastach powstają nowe, atrakcyjne osiedla. Jeśli więc decydujemy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego możemy wybrać pasującą nam lokalizację i blok, który wyda nam się atrakcyjny.

Pamiętajmy, że lokalizacja jest jednym z najważniejszych elementów gwarantujących stabilność ceny nieruchomości. Warto postawić na dobrą i atrakcyjną lokalizację. Przy sprzedaży lub chęci wynajmu mieszkania w przyszłości ta inwestycja się zwróci.

Z osiedli, które oglądamy wybierzmy to, które ma ładne i zadbane części wspólne. Ten element wskazuje na to, że deweloper nie myśli tylko o wykorzystaniu każdego metra kwadratowego na mieszkania na sprzedaż. Myślenie projektanta i inwestora o częściach wspólnych wskazuje, że na osiedlu będzie się dobrze żyło. Zadbana przestrzeń i zieleń podnoszą komfort życia. Wyjrzyjmy też przez okna w oglądanym mieszkaniu. Zdarza się, że kierujący się chęcią zysku deweloperzy lokalizują okna mieszkania z widokiem na mur, lub bezpośrednio na okna sąsiadów.

Mniej podatków, mniejsze koszty

Kolejną zaletą zakupu mieszkania u dewelopera jest to, ze przy zakupie mieszkań z rynku pierwotnego nie płaci się podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% wartości nieruchomości. 

Możliwość negocjacji ceny mieszkania jest łatwiejsza z deweloperem niż z prywatnym właścicielem. Często rabat, który możemy uzyskać jest całkiem atrakcyjny.  Pamiętajmy jednak, że do podanej ceny mieszkania doliczyć należy cenę miejsca postojowego, a często także komórki lokatorskiej. Choć może się wydawać, że taka komórka jest niepotrzebna, szybko okazuje się, że przydały by się nawet dwie.

Możliwość swobodnej aranżacji

Podstawową zaletą mieszkania z rynku pierwotnego jest to, że urządzamy je od początku. W wielu przypadkach deweloper daje możliwość wyboru lokalizacji ścianek działowych. Mieszkanie sprzedawane przez dewelopera urządzamy od początku. Można więc swobodnie spełnić swoje marzenia aranżacyjne. Remont jest dodatkowym kosztem, w nieruchomościach z rynku pierwotnego brak bowiem podłóg, drzwi i podstawowego wyposażenia. Musimy się  liczyć z dodatkowym kosztem, który ponieść musimy zaraz po zakupie mieszkania. Niemniej jednak rzadko zdarzają się mieszkania z rynku wtórnego nie wymagające remontu. Często w koszt ten należy wliczyć wymianę okien i instalacji – jest to często przedsięwzięcie bardziej długotrwałe i o wiele droższe niż urządzenie mieszkania od dewelopera.

W ogólnym rozrachunku, zakup i remont mieszkania na nowym osiedlu jest tańszy, niż zakup i remont starego mieszkania. Stare mieszkania często wiążą się z niemiłymi niespodziankami. Należą do nich roszczenia do gruntu itp. Kupując mieszkanie u dewelopera decydujemy się na zamieszkanie w nowoczesnym budownictwie, które jest nie tylko estetyczne, ale i ekonomiczne w utrzymaniu.

Odnośnie nieruchomości to ekspertem jest spółka Konsorcjum Finansowe które dokładnie potrafi wycenić nieruchomość w całym kraju.

Related posts

Leave a Comment