biznes 

Oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy: co warto wiedzieć?

Nie jest tajemnicą, że pod względem tego, co eksperci nazywają świadomością finansową, polskie społeczeństwo nadal nie znajduje się na zbyt wysokim poziomie. Wystarczy spojrzeć na statystyki. Średnia wartość zaoszczędzonych pieniędzy na jedno polskie gospodarstwo domowe wynosi około 1,2 tysięcy euro.

Dla przykład w borykającej się z głęboką recesją finansową Grecji ta wartość wynosi ponad trzy i pół tysiąca euro. Z kolei w przypadku takich państw, jak na przykład Norwegia, Holandia, Belgia czy Austria średnia wartość oszczędności na gospodarstwo domowe jest aż dziesięciokrotnie wyższa, niż w Polsce. Lepiej od nas wypadają w statystyce również takie kraje, jak na przykład Chorwacja, Czechy czy Meksyk.

Jaki stąd wniosek? Polacy po prostu nie potrafią oszczędzać. Jednak na tym sprawa się nie kończy. Nie tylko same oszczędzanie, czyli ochrona kapitału, nie wychodzi nam najlepiej: o wiele gorzej jest z inwestowaniem pieniędzy. Również tutaj statystyki pokazują przepaść pomiędzy obywatelami krajów Europy Zachodniej a mieszkańcami naszego kraju. Co prawda, liczba osób inwestujących swoje środki na przykład za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych jest z roku na rok coraz wyższa, jednak ten jeden fakt nie oddaje sytuacji w całej złożoności. Polacy wciąż nie posiadają podstawowej wiedzy na temat mechanizmów, jakie organizują działanie globalnych rynków ekonomicznych, a co gorsza, w odróżnieniu od chociażby mieszkańców bardziej zamożnych państw Europy Zachodniej, nadal bardzo niechętnie korzystają z usług wykwalifikowanych doradców finansowych. Tymczasem oszczędzanie oraz inwestowanie pieniędzy to jedne z najważniejszych praktycznych umiejętności w naszym życiu.

Jak chronić i pomnażać pieniądze?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się oszczędzać i/lub inwestować pieniądze, powinniśmy najpierw zapoznać się z kilkoma najbardziej istotnymi zasadami. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem inwestowania środków należy nabyć jako taką wiedzę ekonomiczną. W jaki sposób można to zrobić? Najprostszą metodą jest regularne śledzenie wydarzeń, jakie mają miejsce na światowych rynkach finansowych, a także uważne czytanie branżowych czasopism oraz portali poświęconych tematyce finansowej. Z całą pewnością nie zaszkodzi nam również przeczytanie kilku dobrych książek z zakresu poradnictwa finansowego. Na rynku dostępnych jest całkiem sporo wartościowych i pisanych przystępnym językiem publikacji tego rodzaju.

Kiedy już zaczynamy obracać pieniędzmi(nie ważne, czy są to kwoty rzędu 5, 10 czy 100 tysięcy złotych), musimy pamiętać o kilku podstawowych, kardynalnych wręcz zasadach. Pierwszą z nich jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Co oznacza to pojęcie? Mówiąc w skrócie, nie należy wszystkich środków inwestować w aktywa tego samego rodzaju lub aktywa, które są ze sobą ściśle powiązane. Modelowym przykładem nieprawidłowej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego jest inwestycja jednocześnie w trzy rodzaje aktywów, powiedzmy że będą to udziały uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym inwestującym w kontrakty na ropę naftową, kupno określonej ilości złota fizycznego oraz kupno dolarów kanadyjskich. Z pozoru mamy tutaj różnorodność aktywów, jednak przy bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że jesteśmy w błędzie(i to dość poważnym). Złoto oraz ropa naftowa to surowce: spadki oraz wzrosty ich kursów przeważnie idą w parze. Z kolei gospodarka Kanady jest w bardzo dużej mierze uzależniona od cen ropy, przez co również kurs waluty tego kraju pozostaje w ścisłej korelacji z wyceną tego surowca. Dywersyfikować portfel inwestycyjny należy w taki sposób, aby jedno wydarzenie nie pociągnęło za sobą spadku wartości wszystkich posiadanych przez nas aktywów. Pewną część środków możemy również bezpiecznie „zamrozić”, na przykład poprzez kupno diamentów inwestycyjnych(ich cena regularnie, z roku na rok rośnie, i z pewnością będzie rosła jeszcze przez długi czas, ponieważ światowe złoża diamentów powoli się wyczerpują).

Druga niezwykła istotna kwestia związana z inwestowaniem pieniędzy to dostosowywanie skomplikowania narzędzi inwestycyjnych do naszej wiedzy i umiejętności. Oczywiście, na giełdzie można zarobić nawet 150% w skali roku. Takie zyski kuszą. Należy jednak pamiętać, że giełda wiąże się z ryzykiem nawet dla inwestorów posiadających naprawdę ogromną i szczegółową wiedzę na temat ekonomii, a co dopiero dla kogoś, kto dopiero zaczyna inwestować pieniądze. Lepiej wręcz włożyć pieniądze w sprawdzony fundusz absolutnej stopy zwrotu, który zapewni nam 7-8% rocznie.

Część naszych środków warto przechowywać w walutach obcych. Jeśli chodzi o ochronę kapitału do coraz większą popularnością cieszy się obecnie dolar singapurski. Gospodarka Singapuru rozwija się regularnie i solidnie a ponadto jest bardzo mało uzależniona od gospodarki globalnej, co oznacza, że wszelkie zawirowania w światowej ekonomii odbijają się na Singapurze o wiele słabiej, niż chociażby na Australii, Kanadzie czy krajach europejskich. Ponadto, najwyższy nominał banknotów dolara singapurskiego to aż 10 000. Oznacza to, że przy obecnym kursie złotówki wobec tej waluty jeden taki banknot to niemal 30 tys złotych. Nie trzeba tłumaczyć, że ma to niebagatelne znaczenie w przypadku, gdy chcielibyśmy wywieźć większą kwotę pieniędzy za granicę.

Kiedy popadniemy w kłopoty…

Warto pamiętać, że oszczędzać można zawsze, nawet jeśli chwilowo mamy problemy finansowe. Każdemu zdarza czasem popaść się w długi. Rzecz w tym, aby szybko i bezboleśnie z nich wyjść, a potem rozpocząć życie finansowe od nowa. W obecnej chwili wydaje się, że najlepszą opcją dla osób borykających się z czasowymi kłopotami finansowymi są firmy pożyczkowe. Wachlarz dostępnych rozwiązań jest coraz szerszy: aktualnie mamy do dyspozycji już nie tylko tradycyjne chwilówki ale również pożyczki ratalne z okresem spłaty do 36 miesięcy i maksymalnymi kwotami sięgającymi 100 tys złotych. Ponadto, firmy pożyczkowe, konkurując o klienta, oferują coraz to kolejne udogodnienia, jak na przykład możliwość czasowego zawieszenia spłaty zadłużenia lub możliwość zaciągnięcia pierwszej pożyczki bez dodatkowych kosztów.

Related posts

Leave a Comment