dom 

Pielęgnacja i mycie drewnianej podłogi

W jaki sposób zadbać o drewnianą podłogę? Jakich błędów unikać? Na co zwrócić szczególną uwagę? O czym warto pamiętać? Poniżej znajdziecie kilka istotnych wskazówek oraz informacji na ten temat.

Drewniana podłoga w mieszkaniu wygląda elegancko oraz stylowo i tworzy wyjątkowy klimat. Aby jednak zadbać o jej stan musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu oraz pielęgnacji. Ważny jest również sposób w jaki będziemy to robić. Drewniana podłoga może ulec uszkodzeniu jeśli zastosujemy nieprawidłowe preparaty czy akcesoria czyszczące. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Obecnie w sklepach znajdziemy mnóstwo preparatów, które przeznaczone są do czyszczenia drewnianych posadzek. Pamiętajmy jednak, że przed ich użyciem powinniśmy dokładnie zapoznać się z zaleceniami stosowania. Warto wypróbować je w mniej widocznym miejscu. Wiele zależy od rodzaju drewnianej podłogi – czy będzie ona lakierowana, olejowana czy matowa. W każdym przypadku konieczny jest inny sposób pielęgnacji oraz czyszczenia.

Jakich błędów unikać?

Częstym błędem jest zbyt mocne namaczanie drewnianej podłogi. Musimy pamiętać, ze tego rodzaju posadzki nie są odporne na wilgoć i mogą niszczyć się od jej nadmiaru. Szkodliwe mogą okazać się również silne środki chemiczne. Dlatego też przed przystąpieniem do czyszczenia należy dokładnie zapoznać się ze wszelkimi zaleceniami. Zbyt duża wilgoć może doprowadzić do tego, że deski zaczną się wybrzuszać.

Błędem jest również zbyt rzadkie sprzątanie drewnianych powierzchni. Na co dzień powinniśmy zadbać o odkurzanie czy zamiatanie. W ten sposób nie doprowadzimy do nadmiernego zbierania się zabrudzeń. Musimy pamiętać, że zbierający się piach może rysować podłogę i prowadzić do tego, że zacznie ona wyglądać nieestetycznie.

Często zapominamy o tym, że drewniana podłoga łatwo może ulec przetarciom oraz zarysowaniom. Najczęściej dochodzi do tego podczas przesuwania mebli. Zadbajmy więc o to, by pod krzesłami, fotelami czy stołem umieścić specjalne zabezpieczenia. Możemy również pomyśleć o dywanie.

Zbyt mocne czyszczenie lub używanie niewłaściwych końcówek odkurzacza również może doprowadzić do uszkodzenia drewnianej podłogi. Nie używajmy twardych i szorstkich szczotek podczas zamiatania. Jeśli mamy zamiar odkurzać powinniśmy zmienić końcówkę na taką, która przeznaczona jest do tego rodzaju powierzchni.

Czyszczenie i pielęgnacja

Do czyszczenia drewnianej podłogi powinniśmy używać specjalnych płynów, które pozwolą zadbać o piękny wygląd posadzki. Łatwe w czyszczeniu okazują się podłogi lakierowane. Warstwa lakieru stanowi zabezpieczenie i pozwala na szybkie pozbycie się plam. Do czyszczenia najlepiej użyć specjalnych, miękkich ścierek. Pamiętajmy, by nie były one zbyt mocno wilgotne. Nadmiar wody może doprowadzić do wybrzuszeń desek czy klepek.

Zadbajmy również o konserwację drewnianych podłóg. Dotyczy to szczególnie podłóg lakierowanych oraz olejowanych. Warstwa lakieru czy oleju po pewnym czasie może się zetrzeć, dlatego ważne by co jakiś czas nanieść nową warstwę ochronną. Wpłynie to na wygląd podłogi oraz zabezpieczy ją przed uszkodzeniem.

logo general

Odświeżacze General Fresh – sprawdź, jakie zapachy możesz kupić w sklepie internetowym General Fresh

 

 

 

Related posts