wiadomość miesiąca 

Współczesne alternatywy dla klasycznego związku

Cały świat podlega nieustającym zmianom. Nie inaczej jest ze związkami międzyludzkimi. W naszej kulturze ciągle dominuje oczywiście klasyczny model rodziny, gdzie para jest małżeństwem i wychowuje co najmniej jedno dziecko. Jednak coraz większa ilość par decyduje się na odejście od tego schematu. Warto przyjrzeć się, jakie alternatywy spotykamy w dzisiejszych czasach, a które są odnotowywane w poważnych periodykach socjologicznych.

Życie razem, a jednocześnie osobno

To co popycha ludzi do tworzenia trwałych związków, to potrzeba bliskości drugiej osoby. Jednak coraz więcej par, traktując bliskość jako coś ważnego, odczuwa równocześnie konieczność zachowania większej wolności i niezależności, niż by to wynikało z bycia razem. Dlatego decydują się na mieszkanie osobno, spotykając się tylko w wybrane dni tygodnia oraz spędzając wspólnie święta czy urlopy. Ma to swoje niezaprzeczalne zalety, spotkania ciągle mogą być czymś ekscytującym, mogą być jak nieustające randki. Decydując się na taki model pożycia, trzeba jednak być pewnym swojej i partnera gotowości do tego. Zaufanie jest potrzebne każdej parze, jednak mieszkając osobno i widując się stosunkowo rzadko, zaufanie musi być bezwarunkowe i szczere.

Podwójne zarobki wydajemy tylko na siebie

Posiadanie dzieci to podstawa egzystencji każdej cywilizacji. Świat bez dzieci nie przetrwa, to truizm, ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Wiele par decyduje się na bycie w związku, nawet małżeńskim, świadomie rezygnując z posiadania dziecka. Nie wynika to z żadnych obiektywnych przyczyn, jest to po prostu rozmyślna decyzja. Pieniądze, które w klasycznym związku przeznacza się na wychowanie dzieci, tutaj możemy spożytkować na własne zachcianki. Często jednak, z biegiem czasu, pary takie jednak dochodzą do wniosku, że czegoś im brakuje i decydują się na posiadanie potomstwa, często w dość podeszłym wieku. Trzeba zaznaczyć, że przeważnie są wtedy bardzo dobrymi i świadomymi rodzicami.

Łączy nas tylko łóżko

Sfera intymna to bardzo ważny aspekt każdego, nawet najbardziej klasycznego, związku międzyludzkiego. Aspekt ważny, ale jednak przeważnie nie najważniejszy. Są wszakże osoby, które nie żyjąc w żadnych innych trwałych związkach, tworzą długotrwałą więź oparta jedynie o kontakty seksualne. Osoby takie nie kochają się, chociaż często są przyjaciółmi. Lubią się i lubią się ze sobą kochać, jednak nie chcą między sobą żadnych zobowiązań ani głębszych relacji. Oczywiście z czasem może się pojawić coś na kształt miłości, jednak osoby żyjące w takich relacjach, często nie są później zdolne do stworzenia normalnej rodziny opartej o wspólne mieszkanie i posiadanie dzieci. Socjologowie spierają się, z czego to wynika, ale wyniki badań są dość jednoznaczne w tej materii, jednak nie wskazując konkretnej przyczyny.

Jak widać z powyższego (a sposobów bycia razem jest oczywiście znacznie więcej), współczesny związki posiadają wielką różnorodność i czasami ciężko nawet nazwać je związkami. Jednak nie należy oceniać negatywnie takich osób patrząc z perspektywy kogoś będącego w trwałym, klasycznym małżeństwie. Przecież ścieżki życiowe każdego prowadzą na swój sposób i niekoniecznie wszyscy muszą być zdolni do tego, żeby mieszkać z drugą osobą, czy posiadać dzieci. Można nawet powiedzieć, że współczesny świat jest taki ciekawy, właśnie ze względu na swoją różnorodność, także w sferze relacji międzyludzkich.

Ciekawe artykuły na temat związków i relacji damsko-męskich można znaleźć na portalu www.uwodzenie.org gdzie mistrz w uwodzeniu kobiet zdradza techniki uwodzenia.

Related posts

Leave a Comment