zdrowie 

Zmarszczki: dlaczego powstają i jak im zapobiegać?

Zmarszczki to jeden z największych problemów estetycznych, z jakimi zmagają się współczesne kobiety. Niestety, pomimo powszechności tego problemu, wiedza na temat przyczyn oraz mechanizmów powstawania zmarszczek a także czynników, które im sprzyjają, nadal znajduje się na zaskakująco niskim poziomie. Bardzo często jesteśmy przekonani, że zmarszczki to „proces naturalny”, który następuje nieuchronnie razem ze starzeniem się skóry, proces który możemy co najwyżej mniej lub bardziej skutecznie hamować przy pomocy kosmetyków oraz różnego rodzaju zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W rzeczywistości jednak, mechanizm powstawania zmarszczek jest znacznie bardziej skomplikowany. Ten kij ma jednak dwa końce: zróżnicowaniu czynników powodujących powstawanie zmarszczek na twarzy odpowiada bowiem bogactwo sposobów, przy pomocy których możemy zmarszczkom skutecznie przeciwdziałać.

Dlaczego powstają zmarszczki?

Jeśli chodzi o przyczyny, które sprawiają, że na naszej twarzy pojawiają się zmarszczki, to wydaje się, że można tutaj dokonać podziału na trzy kategorie czynników.

Do pierwszej z tych kategorii należą czynniki zewnetrzne. Zmarszczki powstają w wyniki starzenia się skóry, któremu sprzyja ekspozycja na światło słoneczne, wiatr, nieodpowiednia pielęgnacja skóry oraz kilka innych czynników zewnętrznych.

Do drugiej kategorii należy zaliczyć proces starzenia się skóry pod wpływem czynników zewnętrznych. Tutaj należy wymienić przede wszystkim palenie papierosów, picie kawy w nadmiernych ilościach, przyjmowanie niektórych leków, nieodpowiednią, zbyt ubogą w witaminy oraz mikroelementy codzienną dietę a także ekspozycję na toksyny zawierające się na przykład w powietrzu, którym nacodzień oddychamy.

Wreszcie trzecia i najmniej znana przyczyna powstawania zmarszczek, czyli degradacja mięśni twarzy. Mało kto o tym wie, ale sama dieta, używanie kosmetyków wysokiej jakości a nawet specjalistyczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej tak naprawdę niewiele nam pomogą, jeżeli nasze mięśnie twarzy ulegną degradacji.

Jak zapobiegać zmarszczkom?

Trzem podstawowym kategoriom czynników sprzyjających wykształcaniu się zmarszczek odpowiadają trzy typy metod profilaktycznych. Pierwszą z tych metod jest odpowiednia pielęgnacja skóry a także unikanie ekspozycji na niszczące cerę czynniki zewnętrzne, takie jak na przykład promieniowanie ultrafioletowe, intensywny wiatr lub niskie temperatury. Do drugiej kategorii metod profilaktycznych jeżeli chodzi o zmarszczki należy zaliczyć odpowiednią dietę, bogatą w potrzebne naszej skórze witaminy oraz mikroelementy, a także unikanie palenia papierosów, dozowanie innych używek(kawa) oraz ograniczenie ilości toksyn, jakie dostają się do organizmu razem z powietrzem(na przykład poprzez stosowanie maseczki przeciwpyłowej). Wrzeszczcie trzecią kategorią metod profilaktycznych jest facefitness, czyli ćwiczenia mięśni twarzy, których degradacja, jak pamiętamy, stanowi jeden z głównych czynników powodujących powstawanie zmarszczek.

Należy pamiętać, że zapobieganie zmarszczkom może być naprawdę skuteczne jedynie wtedy, jeżeli uwzględnimy wszystkie przyczyny ich powstawania, tj. będziemy korzystać z zarówno z kosmetyków, jak i odpowiedniej diety a także facefitnessu.

 

 

Related posts

Leave a Comment